به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه فارس، علی همتی شنبه 26 مهرماه در جمع خبرنگاران گفت: این گردهمایی دو روزه با حضور رئیس ملی فرش ایران، تولیدکنندگان و صادرکنندگان، اتحادیه‌ها و تعاونی‌ها و فعالان این صنعت برگزار می‌شود.

به گفته همتی، بررسی ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها، نقاط ضعف و قوت، چالش‌ها و مشکلات فراروی صنعت فرش به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد تا در راستای ارتقاء کیفیت، آموزش نیروها، توسعه بازار، ساماندهی و توسعه مجتمع‌های فرش‌بافی، چاره‌اندیشی شود.

این مقام مسئول با اشاره به برپایی نمایشگاه صنعت فرش دستبافت در حاشیه این نشست دو روزه خبر داد و گفت: این نمایشگاه محلی برای عرضه فرش، گبه، گلیم و دیگر دست‌بافته‌های نفیس استان فارس و با نام بهشت شیراز بر صحنه تار و پود، در محل هتل شیراز برپا خواهد شد و تا دوم آبان‌ماه ادامه خواهد داشت.

همتی با یادآوری اینکه فرش از جمله صنایع مهم و اشتغالزای فارس به‌شمار می‌رود که منبع کسب درآمدهای ارزی و ریالی بوده و هست، گفت: در این صنعت امکان سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال با حداقل سرمایه و در ابعاد خانگی تا صنعتی، وجود دارد.

او با بیان اینکه در روستاها صنعت فرش‌بافی از گذشته تاکنون به‌عنوان یکی از مشاغل مکمل، مورد توجه اعضای خانواده‌ها خصوصا زنان و دختران بوده و هست، گفت: توسعه این صنعت در روستاها، یکی از راه‌های مهار روند مهاجرت روستاییان به شهرها محسوب می‌شود.

همتی با تصریح اینکه فرش دستبافت ایران یک مقوله چند وجهی است، گفت: از یک‌طرف فرش‌بافی آمیخته با تاریخ و پیشینه باستانی کشور و از طرفی پیوسته با فرهنگ و هنر این سرزمین و از جهتی نیز یک فعالیت کاملا اقتصادی و درآمدزا‌ست.

او اضافه کرد: فرش بین دستبافته‌های ایرانی از ویژگی‌های خاصی برخوردار است و به خانواده‌ها هم همواره به آن به‌عنوان یک کالای سرمایه‌ای نگاه و توجه کرده‌اند، لذا کمتر کالایی را می‌توان یافت که در ارتباط با فعالیت‌های اقتصادی جامعه، اینگونه در ابعاد مختلف تاثیرگذار باشد و این نشان از اهمیت اقتصاد این صنعت دارد.

همتی همچنین تلاش جهت راه‌اندازی واحدهای صنعتی بزرگی که به نوعی تعطیل شده است، برگزاری مزایده برای واگذاری و فعال کردن معادن استان، تهیه کتاب راهنمای اولویت‌های سرمایه‌گذاری صنعتی در فارس، پیگیری مباحث حمایت از حقوق مصرف‌کننده، بررسی تولید کیفی نان، کنترل بازار و ایجاد و کامل کردن زیرساخت‌های توسعه صادرات در فارس را از جمله اقدامات انجام شده طی ماه‌های گذشته بیان کرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت با اشاره به لوایح ارائه شده از سوی دولت در خصوص حمایت از تولید، مالیات بر ارزش افزوده و خروج از رکود، به مجلس شورای اسلامی، ابراز امیدواری کرد که با تصویب و اجرایی شدن این طرح‌ها شاهد آینده‌ای پررونق برای صنایع مختلف و همچنین فعالان در عرصه‌های بازرگانی و تجاری باشیم.

همتی همچنین گفت: معادن مستقر در منطقه دوکوهک در شمالغرب شیراز با توجه به اهمیت شرایط زیست‌محیطی و رعایت حقوق ساکنان در این منطقه، ظرف مدت 5 سال آینده، باید با کمک به حفظ سرمایه‌گذاری‌ها‌ به منطقه‌ای بعد از شعاع 30 کیلومتری شیراز منتقل شوند.